درمان ورم بعد از کاشت مو

جراحی کاشت مو به منظور زیبا سازی چهره و پرپشت شدن موها انجام می شود. این عمل در عین مزایایی که دارد؛ ممکن است عوارضی را نیز برای بیمار ایجاد کند. یکی از مهمترین معایب این روش بروز ورم بعد از کاشت مو در سر، چشم ها و پیشانی است. اگر چه عمل ترنسپلنت یکی از روش های درمانی کم تهاجم است؛ اما نوعی جراحی به شمار می رود که دوران نقاهت خاص خود را دارد.

خوشبختانه در بیشتر مواقع این عارضه خود به خود از بین می رود و نیازی به درمان آن وجود ندارد. زیرا تورم بعد از پیوند مو نوعی مکانیزم درمانی بدن برای رفع التهابات ناشی از ایجاد شکاف در سر است که در صورت رعایت توصیه های پزشک عارضه ای جدی و نگران کننده نخواهد بود. در این مقاله قصد داریم روش های جلوگیری و درمان ورم بعد از پیوند مو را مورد بررسی قرار دهیم که تمامی نگرانی ها در مورد این مسئله از بین برود. بنابراین مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

ورم بعد از کاشت مو در چه نواحی از بدن ایجاد می شود؟

کاشت مو در نواحی طاس یا کم پشت موی سر سبب رشد مجدد موها و ضخیم تر شدن آنها می شود.  از آنجایی که در این عمل کم تهاجمی موها از ناحیه پیوند دهنده برداشته می شوند و در قسمت گیرنده قرار می گیرند؛ در نتیجه ممکن است کل سر متورم شود. این ورم ناشی از واکنش طبیعی بدن در برابر برداشت و کاشت گرافت ها در سر است. از این رو نواحی که بیشتر تحت تاثیر ورم قرار دارند؛ شامل موارد زیر می شوند.

 • پشت سر
 • پیشانی
 • کف سر
 • چشم ها
 • کل صورت
 • پشت گوش ها

با مراجعه به کلینیک های تخصصی کاشت مو مانند کلینیک رویان سلامت قادر به دریافت اطلاعات کاربردی تری در مورد عوارض بعد از کاشت مو و نحوه درمان آنها هستید. در این کلینیک پزشکان مجرب و باتجربه همراه با کادر درمان حرفه ای، خدمات متنوع خود نظیر: کاشت مو، پیوند ریش، پیوند مژه و سایر عمل های زیبایی را با بهترین کیفیت در اختیار عموم قرار می دهند.

 

علت ورم بعد از کاشت مو چیست؟

برخی از دلایل مشخص سبب ایجاد ورم در نواحی متفاوت صورت می شوند. از آنجایی که در کاشت مو فولیکول ها از بانک موی افراد برداشته می شوند و در شکاف های میکرو روی ناحیه طاس یا کم پشت سر قرار می گیرند؛ این عارضه رخ می دهد.

در واقع تورم ناشی از واکنش پوست و سیستم ایمنی بدن به جراحات ایجاد شده روی پوست است. به همین دلیل جای نگرانی در مورد دائمی بودن یا پرخطر بودن آنها وجود ندارد. در ادامه برخی از دلایل موثر در ایجاد ورم را ذکر می کنیم.

روش کاشت مو

روش های کاشت مو متفاوت هستند و هر کدام از آنها با توجه به فرآیند خود، عوارض و معایبی دارند. در بیشتر روش های جراحی فولیکول ها توسط پانچ مخصوص از ناحیه پیوند دهنده برداشته می شوند. سپس در برش های از قبل ایجاد شده روی پوست ناحیه طاس سر کاشته می شوند. این عامل ممکن است سبب ایجاد زخم و تورم بعد از آن شود. زیرا بدن در دوره بهبودی درصدد ترمیم نواحی آسیب دیده پوست بر می آید که نتیجه آن به صورت ورم خود را نشان می دهد.

ایجاد آلرژی با تزریق داروی بی حسی

پزشک برای جلوگیری از ایجاد درد در بیمار قبل از پیوند مو به پوست سر داروی بی حسی موضعی تزریق می کند. برخی از این داروها سبب ایجاد آلرژی در بدن می شوند که در نهایت به صورت ورم بروز پیدا می کند. همچنین خود این داروها ممکن است عوارضی مانند ورم را به همراه داشته باشند.

تزریق سرم در زمان جراحی

فولیکول های آماده پیوند برای قرارگیری راحت در شکاف های ایجاد شده روی سر، باید فضای کافی در اختیار داشته باشد. از این رو پزشک با تزریق سرم در شکاف ها این کار را انجام می دهد. بنابراین بعد از پیوند، سرم اضافی زیر پوست سر باقی می ماند و ممکن است سبب ایجاد ورم شود.

 

ایجاد عفونت

عفونت مهمترین عاملی به شمار می رود که ممکن است تورم بعد از پیوند مو را به همراه داشته باشد. البته این عامل به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی و مصرف داروهای آنتی بیوتیک رخ می دهد. در صورت عدم درمان این عارضه ممکن است خطرات جبران ناپذیری برای متقاضی ایجاد شود. از آنجایی که عفونت به تشخیص صحیح پزشک نیاز دارد؛ کادر درمان حرفه ای فعال در کلینیک رویان سلامت با مشاوره های تخصصی خود بیماران را از این عارضه آگاه می کنند.

درمان ورم بعد از کاشت مو چگونه است؟

برای رفع ورم بعد از کاشت مو راهکار های متفاوتی وجود دارد. البته در بیشتر مواقع این عارضه نیاز به درمان خاصی ندارد و نباید نگران آن بود. زیرا یکی از عوارض بسیار طبیعی بعد از کاشت مو به شمار می رود. اما در برخی از مواقع ورم ممکن است نشانه عفونت باشد که درمان آن باید جدی گرفته شود. راه های درمان ورم بعد از کاشت مو به صورت زیر عنوان می شوند.

مصرف داروهای ضد التهابی

داروهای ضد التهابی بیشترین تاثیر را در رفع ورم بعد از این عمل دارند. زیرا این آنتی بیوتیک ها عامل عفونت را از بین می برند و خطرات جانبی ورم را کاهش می دهند. از این رو درمان با داروهای ضد التهابی سریع تر انجام می شود.

استراحت کافی در هفته های اول بعد از کاشت مو

اگر این عارضه بعد از جراحی شدید باشد؛ فرد باید با استراحت کافی آن را درمان کند. تحرک یکی از عواملی است که این عارضه را شدت می بخشد. زیرا مایع سرم و ماده بی حسی با حرکت فرد در کل صورت او پخش می شوند.

استفاده از محصولات کاهش دهنده التهاب

از بین بردن ورم بعد از کاشت مو توسط برخی از محصولات بهداشتی تجویز شده زیر نظر پزشک مانند عصاره آلوئه ورا تاثیر بسیاری در روند درمان این عارضه دارد. این محصولات التهابات پوست را از بین می برند و دوره نقاهت را کوتاه تر می کنند.

 

ورم پیشانی بعد از کاشت مو چگونه درمان می شود؟

مهمترین سوالاتی که متقاضیان قبل از کاشت مو باید از پزشک متخصص خود بپرسند؛ در مورد عوارض این عمل است. بدون شک عمل های زیبایی در عین مزایای بیشمار خود، خطرات و عوارضی را نیز به همراه دارند. یکی از سوالات متقاضیان پیوند مو این است که برای ورم بعد از کاشت مو چه باید کرد؟

در واقع این عارضه اگر ناشی از عملکرد نادرست پزشک نباشد، به خودی خود برطرف می شود. اما گاهی اوقات در حین انجام این روش زیبایی و درمانی، رگ های خونی و عصبی فرد آسیب می بیند. البته این عارضه بسیار نادر است و کمتر کسی با روش های نوین کاشت مو به آن دچار می شود. با این حال در صورتی که جراحی در محیطی آلوده و به دور از امکانات و تجهیزات پیشرفته پزشکی انجام شود؛ خطراتی نظیر ورم بعد از کاشت را به همراه دارد.

جای نگرانی در مورد درمان این عارضه وجود ندارد. زیرا با رعایت نکات بهداشتی و توصیه شده توسط پزشک، ورم در کمترین زمان ممکن از بین می رود. از آنجایی که پیشانی به ناحیه پیونده گیرنده و دهنده نزدیک تر است، بیشترین ورم ها در این قسمت از سر رخ می دهند. درمان این عارضه با استراحت، مصرف مسکن ها، آنتی بیوتیک ها، عدم دستکاری موهای کاشته شده و ماساژ ملایم ناحیه متورم امکان پذیر است.

برای جلوگیری از ورم بعد از کاشت مو چه باید کرد؟

رعایت برخی از نکات به جلوگیری از ایجاد این عارضه کمک می کند. در صورتی که فرد بعد از کاشت مو دچار ورم صورت شود؛ راه های کاهش ورم بعد از کاشت مو به برطرف شدن سریع تر آن منجر می شود. این راهکارها شامل موارد زیر می شوند.

 • مصرف داروهای ضد التهابی
 • استراحت کافی
 • خوابیدن به پشت
 • نوشیدن مقادیر زیاد آب
 • مصرف آناناس تازه
 • استفاده از کمپرس سرد
 • ماساژ و فشرده سازی ورم
 • پرهیز از وزش شدید
 • عدم خم کردن سر
 • بلند نگه داشتن سر در زمان خواب نسبت به سایر اندام ها
 • عدم مصرف غذاهای تند، شور و چرب
 • قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند: آسپرین، ایبوپروفن

 

 

در  نتیجه

یکی از عوارض شایع بعد از کاشت مو ایجاد ورم در نواحی صورت است. این عارضه به دلایل متفاوتی ایجاد می شود. در واقع ورم ناشی از عکس العمل بدن برای ترمیم شکاف های ایجاد شده در زمان کاشت مو است. همچنین گاهی اوقات سرم تزریقی در این شکاف ها و ماده بی حس کننده نیز در ایجاد ورم بعد از کاشت مو تاثیر دارند.

در بیشتر مواقع این عارضه خود به خود درمان می شود. با این حال رعایت نکاتی از قبیل: استراحت کافی، تغذیه مناسب، عدم تحرک در هفته اول، عدم استعمال دخانیات و بالا نگه داشتن سر در جلوگیری و کاهش ورم ناشی از کاشت مو نقش موثری دارند. در صورت کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر در مورد عوارض کاشت مو با کلینیک رویان سلامت همراه باشید.

سوالات متداول

از آنجایی که سوالات پیرامون درمان ورم بعد از کاشت مو بسیار زیاد است، در ادامه به برخی از مهمترین آنها پاسخ می دهیم.

چرا شدت ورم بعد از پیوند مو در افراد یکسان نیست؟

شدت ایجاد ورم بعد از این عمل در هر فردی متفاوت است. زیرا سیستم ایمنی افراد با یکدیگر برابر نیست. از این رو برخی از افراد ممکن است این عارضه را شدیدتر یا در نوع خفیف تری تجربه کنند. همچنین مهارت و تخصص پزشک و رعایت توصیه های بعد از جراحی نیز تا حدود زیادی در شدت این عارضه نقش دارند.

ورم صورت بعد از کاشت مو چند روز طول میکشد؟

در حالت عادی اگر ورم ناشی از عفونت نباشد؛ در هفته اول خود به خود بهبود پیدا می کند. زیرا مایعات زیر پوست از طریق ادرار از بدن دفع می شوند و ورم طی چند روز از بین می رود.

آیا امکان جلوگیری از ورم بعد از کاشت مو وجود دارد؟

برای پرسش به این پاسخ باید بگوییم که راه های متفاوتی برای جلوگیری از ورم بعد از کاشت مو وجود دارد. استراحت کافی، عدم تحرک و ورزش سنگین، مصرف داروهای ضد التهابی، کمپرس آب سرد و غیره از جمله راه های پیشگیری از این عارضه به شمار می روند.

چه عواملی سبب افرایش ورم بعد از پیوند مو می شوند؟

ورم بعد از پیوند مو در اثر عدم رعایت توصیه های پزشک، استعمال دخانیات و سیگار، خم کردن بیش از حد سر، عدم مصرف مایعات و غیره افزایش پیدا می کند.

ورم بعد از کاشت چه علائمی دارد؟

این عارضه ممکن است با درد، کبودی پوست زیر چشم، احساس سوزن سوزن شدن و بنفش شدن پلک ها (اکیموز) همراه باشد.