ترسناک ترین جاذبه گردشگری اصفهان کجاست؟

باغ خزندگان یکی از جاذبه های گردشگری متفاوت شهر اصفهان می باشد که در نزدیکی آکواریوم اصفهان واقع شده است و در میان گردشگران به عنوان ترسناک ترین جاذبه

گردشگری موجود در اصفهان شناخته می شود، همانطور که از نام این مجموعه پیداست، باغ خزندگان محل نگهداری انواع خزندگان می باشد، اگر به بازدید از این موجودات علاقمندید در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعاتی کلی در این رابطه در اختیارتان قرار دهیم.

 

آپلود عکس

باغ خزندگان اصفهان، تجربه ای متفاوت

در سال 1391 بود که خبر افتتاح یک جاذبه تازه در شهر اصفهان پیچید. مردم کنجکاوانه به سراغ این جاذبه نوظهور رفتند تا سر از کار آن در بیاورند و گشتی در آن داشته باشند. باغ خزندگان در پارک ناژوان افتتاح شد تا شهروندان با انواع خزندگان و گونه های مختلف آن آشنا شوند و این جانداران را از نزدیک ببینند. همچنین این مجموعه فرصتی را فراهم می آورد که مار، به جای موجودی ترسناک و حتا چندش آور، به عنوان یكی از با ارزش ترین موجودات در چرخه طبیعت شناخته شود و همگان فواید آن از جمله كنترل آفات كشاورزی و باغبانی، استفاده از سم آن جهت داروسازی  و … را بشناسند.

۲۵ ويواريوم بزرگ و ۱۲ ويواريوم کوچک در این مجموعه قرار دارد که خزندگان سمی، نيمه سمی و غير سمی از اقصی نقاط جهان در آنها نگهداری می شوند. ویواریوم یا زیست‌دان به معنی محل زندگی و جایی است که برای نگهداری و رشد گیاهان یا حیوانات، برای دیدن یا تحقیق مهیا می شود.

زمین این مجموعه توسط شهرداری اصفهان تامین شده و گونه‌های جانوری آن اهدایی شخصی به نام علی غلامی ارجنکی هستند که به “سلطان مار ایران” شهرت دارد.

علی غلامی ارجنکی مجوز صید مارهای سمی و غیر سمی از سازمان حفاظت از محیط زیست و مراکز علمی پژوهشی ایران را دارد و بیش از 20 سال است که نمونه هایی از خزندگان مختلف در اختیار دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور قرار می‌دهد. وی سه مار در ایران کشف کرده است: ماری در لرستان که به افتخار او ارجنگی نام نهاده شد، یک افعی در حد فاصل شهرهای سودجان و کوهرنگ که افعی کوهرنگی نام گرفت و ماری دارای یک حفره به جای دو حفره در قسمت صورت در همدان که تک حفره خوانده شد.

وی و تمام افراد خانواده اش، خزندگان و به ویژه مارها را دوست دارند. از جمله افتخارات آنها در این زمینه می توان به نام فائزه، فرزند وی در کتاب گینس اشاره کرد که در سن هفت سالگی 11 مرتبه زبان مار کبری را بوسه زده است. فرزند دیگر علی غلامی، غلامرضا در سن دو سالگی به عنوان کوچک ترین مارگیر جهان شناخته شد و در سن هشت سالگی به همراه خواهرش در یک آکواریوم 1 در 1.20 متر در کشور آلمان با بیش از 40 مار سمی، 12 ساعت زندگی کرد و نامش را در کتاب رکوردهای گینس گنجاند.

آپلود عکس

خزندگان در ترسناک ترین جاذبه گردشگری اصفهان

جانداران در باغ خزندگان به صورت زنده وجود دارند و نمونه هایی نیز به صورت جسد و تاکسیدرمی شده و اسکلت دیده می شوند. در ادامه به شما می گوییم که چه جاندارانی در باغ انتظارتان را می کشند.

خزندگان در دو بخش مارهای خارجی و ایرانی و سایر خزندگان در باغ قابل بازدید هستند که شما می توانید در سفر به اصفهان از آن ها بازدید به عمل بیاورید، در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

مار های خارجی:
– مار پیتون آفریقایی

– مار بوآی کلمبیایی

– شاه مار مرجانی تایلند

– مار پیتون آلبینو هندی

مار های ایرانی:

– افعی

– مار شاخدار

– مار کبری

– مار افعی پلنگی

– مار سیاه زنگی

– مار آتشی

– مار سوجه

– مار قیطانی

سایر خزندگان:

– ایگوانا

– مانیتور بنگال

– تمساح آمازون

– اژدهای کمودو

 

آپلود عکس

 

انتقاد فعالان محیط زیست از باغ خزندگان اصفهان

بسیاری از حامیان حقوق حیوانات و کارشناسان این زمینه، شرایط باغ خزندگان اصفهان را مناسب نمی دانند و بر این باورند که این مرکز تنها برای جنبه های اقتصادی و نه آموزشی فعالیت می کند. محفظه های کوچک شیشه ای با کف آلومینیومی، یک ظرف آب و یک لامپ تمام چیزی است که در اختیار خزندگان این مرکز قرار دارد و هیچ شباهتی به محل طبیعی زندگی حیوان در آن دیده نمی شود. حداقل امکانات برای نگهداری این جانداران وجود دارد و به عبارتی بهتر آنها در باغ خزندگان صرفا زنده نگه داشته می شوند. بسیاری از بازدیدکنندگان نیز به استرس و عصبی بودن رفتار برخی از خزندگان این محل اذعان دارند. برخی منتقدان بر این باورند که شرایط بسیاری از حیوانات این مرکز «حیوان آزاری» را به نمایش گذاشته که بر خلاف آموزه های دینی و فرهنگی کشور است و آن قدرها برای اصفهان مناسب به نظر نمی رسد.

نکته مهم این است که حیوانات این مرکز از کجا و به چه شکل به کشور وارد شده اند؟ زیستگاه اصلی برخی از این حیوانات استرالیا، تایلند و جنگل های آمازون ذکر شده اما سخنی از نحوه ورود آنها به کشور به میان نیامده است. تعداد زیادی از این خزندگان جفت هستند و حتا تخم آنها در زمان بازدید دیده شده است اما معلوم نیست حیوانات جدید تولید شده چه سرنوشتی خواهند داشت؟

وجود تصاویری از کودکان خردسال و افرادی که در حال بوسیدن مارها و عقرب ها هستند شاید جذاب باشد و تصورات را در مورد این جانداران دگرگون کند؛ اما ممکن است مشکلاتی را برای بازدیدکنندگان سنین پایین تر به وجود بیاورد. آنها ممکن است بدون آگاهی تمایل به انجام چنین کاری پیدا کنند.

 

 

آپلود عکس

 

اطلاعات بازدید از باغ خزندگان اصفهان

آدرس باغ خزندگان اصفهان: استان اصفهان، شهر اصفهان، میدان سهروردی، خیابان الفت

زمان بازدید از باغ خزندگان اصفهان:  08:30 تا 20:00

هزینه بازدید از باغ خزندگان اصفهان: 6000 تومان برای اتباع ایرانی و 15000 تومان برای اتباع خارجی

چنانچه قصد بازدید از این باغ عجیب و ترسناک را دارید می توانید برای سفر به اصفهان با مراجعه به این صفحه تور اصفهان خریداری کرده و به این شهر زیبا سفر نمایید.